O medijskoj pismenosti
Pojam medijske pismenosti definisan je na konferenciji o medijskoj pismenosti 1992. (National Leadreship Conference on Media Literacy, 1992) kao “sposobnost pristupa, analize, vrednovanja i odašiljanja poruka posredstvom medija” (Aufderheide, 1992). Centralna tema medijske pismenosti jeste ovladavanje kritičkim i kreativnim veštinama,…
Deset saveta za ponašanje medija na društvenim mrežama
Pohvalno je što većina medija ima naloge na društvenim mrežama, ali uvidom u funkcionisanje njihovih stranica na Facebooku i Twitteru može se konstatovati da mnogi od njih svojim stranicama ne upravljaju onako kako bi trebalo i deluje da ih imaju…
Mržnja u srpskim Fejsbuk grupama
Pridružio sam se Fejsbuku u aprilu 2008. Sećam se da su se mnogi ljudi tada aktivno registrovali, ali sam malo oklevao. Jednog jutra, jedan od mojih kolega mi je rekao da napravim profil kako bi mogao da me označi na…
Kako utvrditi istinitost informacija dobijenih iz tvitova
Novinari treba da tretiraju informacije prikupljene na društvenim medijima na isti način na koji se tretiraju informacije prikupljene na bilo koji drugi način, ili da upotrebim aksiom stare novinarske škole: „Ako majka kaže da vas voli, ipak proverite“. Novinari treba…
Najbolja praksa za objavljivanje korisnički generisanog sadržaja
Kada ne mogu da se nađu na licu mesta ili žele da dodaju kontekst priči, novinski sajtovi često objavljuju ili vezuju priču za novinarske fotografije, video ili drugi sadržaj koji su napravili građani. Associated Press (AP) je ažurirao svoj AP stilski…
Kako ,,upravljati” zajednicom na društvenim mrežama
Osnivanje zajednice na internetu je prilično lako. Obično je potrebno samo nekoliko klikova. Operativni ste za samo nekoliko minuta. Ali upravljanje njome, jednom kada zajednica oživi, potpuno je druga stvar. Pobrinite se da nađete vreme i resurse Savetujem vam, na…